بهداشت دهان


بهداشت دهان

اهمیت بهداشت دهان و دندان در بیمارانی با ایمپلنت دندانی

ایمپلنتهای دندانی نسبت به دندانهای طبیعی بیشترمستعد ابتلا به التهاب و از دست دادن استخوان به دلیل وجود پلاک و تجمع جرم هستند. رعایت بهداشت دهان در بیمارانی با ایمپلنتهای دندانی بسیار مهم است. بیمار باید به طرز صحیح مسواک زده و همچنین باید فواصل بین دندانی و مناطق بین ایمپلنت را به درستی تمیز کند. برای افراد سیگاری و بیماران دیابتی، شستشوی دهان با کلروهگزیدین با پایه ی الکلی تجویز می شود. دهان شویه ها فعالیت پلاک در حفره ی دهان و اطراف ایمپلنت های دندانی را کاهش می دهند. پایه ی الکلی این نوع از دهان شویه ها به حفظ و ثبات این محلولها کمک می کند. اگر دستورالعمل بهداشت دهان و دندان توسط بیمار دنبال شود، التهاب بافت های اطراف ایمپلنت یا پری ایمپلنتایتیس به حداقل می رسد. حذف پلاک و جرم از دندانها خطر پری ایمپلنتایتیس را که شایع ترین دلیل شکست ایمپلنت های دندانی است، کاهش می دهد.

ویزیت منظم دندانپزشکی و چک آپ بیمارانی با ایمپلنت های دندانی

به طور کلی توصیه می شود که بیماران تحت درمان با پروتز ایمپلنت هر ۳ ماه یکبار برای ۱-۲ سال اول و پس از آن هر ۶ ماه یکبار برای ارزیابی به ایمپلنتولوژیست خود مراجعه کنند. در هر ویزیت، بر آموزش بهداشت دهان و دندان تاکید گردد و مهارت و چابکی بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان بررسی شود. عمق پروب نیز توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد.

دستورالعمل های ویژه ای برای بیمارانی که از ایمپلنت های دندانی برای حمایت از پروتز آنها استفاده شده است، وجود دارد. باید به بیمار چگونگی قرار دادن و برداشتن پروتز از روی ایمپلنت را بدون ایجاد هر گونه آسیب به ایمپلنت های دندانی و یا به پروتز آموزش داد.

اگر بیمار عادت به دندان قروچه یا فشردن دندانها بر هم دارد، باید از انجام این کار بپرهیزد، زیرا باعث التهاب منطقه ایمپلنت شده و می تواند به شکست ایمپلنت منجر گردد. فشار بیش از حد نباید در منطقه ی بازسازی شده بالای ایمپلنت های دندانی اعمال شود. ایمپلنت ها به اندازه ی دندان های طبیعی قوی نیستند. بیمار باید از خوردن غذاهای سفت که می تواند سبب شکستن بخش ترمیم شده گردد، اجتناب کند. بطورکلی از تحریک منطقه ایمپلنت باید اجتناب شود.

روش صحیح مسواک زدن

ابتدا باید یک مسواک مناسب انتخاب کنید. مسواک مناسب برا اغلب افراد مسواکی با شانه های نرم است که شانه های آن سایش پیدا نکرده باشد.

روشی که به شما توصیه می شود روشی است که بیشتر نواحی مجاور لثه را تمیز کرده و همزمان ماساژ لثه را نیز انجام می دهد.

اگر شما تا به حال مجاور لثه خودر را مسواک نمی کردید و دچار التهاب لثه (ژنژویت) هستید، در ابتدای کاربرد این روش ممکن است خونریزی از لثه را پس از کاربرد مسواک تجربه کنید. نگران نباشید و به کاربرد این روش ادامه دهید. معمولا با تکرار این روش و انجام درمان لازم، این خونریزی پس از طی مدت یک هفته تا دوهفته بطور کامل قطع خواهد شد.

بسیار خوب حالا می توانید شروع کنید:

ابتدا از سطوح بیرونی دندان ها شروع می کنیم. مسواک را طوری در کنار دندان جهت بدهید که شانه های آن با زاویه 45 درجه به سمت شیار لثه (شیار بین دندان ها و لثه) جهت بگیرد.

مسواک را با حرکات لرزشی به عقب و جلو حرکت دهید. توجه داشته باشید که دامنه این حرکات نباید بیشتر از عرض یک دندان باشد. ( هر 2 یا 3 دندان را به صورت مستقل از هم مسواک بزنید.)

پس از چند بار تکرار این عمل در هر ناحیه مسواک را جا به جا نموده و دندان های ناحیه بعدی را مسواک بزنید. به این ترتیب سطوج خارجی تمامی دندان های فک بالا و پائین را تمیز نمائید.

برای سطح داخلی دندان های آسیای هر دو فک نیز مثل سطح خارجی دندان ها عمل کنید.

 

برای تمیز کردن سطح داخلی دندان های جلوی فک بالا و پائین معمولا نمی توان مسواک را به صورت افقی قرار داد. برای تمیز کردن این سطوح مسواک را به صورت عمودی در تماس با دندان و لثه قرار داده و با حرکات لرزشی بالا و پائین طوری این ناحیه را تمیز کنید که مسواک با لثه شما در تماس قرار گیرد.

سطح جونده دندان های بالا و پائین را نیز با حرکات لرزشی عقب و جلو تمیز کنید.

می توانید سطح پشتی آخرین دندان های در هر دو قوس فک بالا و پائین را جداگانه مسواک کنید چرا که در این ناحیه به شکل معمول مسواک دسترسی کمتری دارد.

در پایان توصیه می شود سطح زبان تان را نیز مسواک بزنید. این عمل به خصوص در از بین بردن بوی بد دهان بسیار موثر است. در پایان به این نکته مهم توجه داشته باشید که مسواک زدن کامل دهان باید 4 دقیقه طول بکشد و البته این زمان را به تناسب بین همه نواحی دهان تقسیم کنید نه تنها دندان ها جلو!!

روش کاربرد نخ دندان

بیماری لثه عمدتا از نوحی بین دندان ها (جائیکه مسواک دسترسی کافی ندارد) آغاز می شود. از این رو کاربرد نخ دندان یک بار در شبانه روز وسیله بسیار موثری جهت تمیز کردن پلاک میکروبی بین دندان هاست. حدود 40 سانتی متر از نخ دندان را جدا کرده و عمده این طول را به دور انگشت میانی یک دست خود پیچیده مابقی را به دور انگشت میانی دست دیگر خود بپیچید.

برای تمیز کردن دندان های فک بالا نخ را به محکمی بین شست یک دست و انگشت اشاره دست دیگر خود نگه دارید و به ارامی نخ را بین دو دندان وارد نمائید. برای این کار به جای اینکه نخ را با فشار بین دندان ها وارد کنید از حرکت رفت و برگشت اره ای شکل استفاده نمائید. با این حرکت نخ دندان به لثه شما ضربه وارد نمی سازد. حال نخ را به زیر لبه لثه هدایت کنید. نخ را به شکل نیم دایره به یک سطح دندانی تکیه داده و با حرکت دادن دو انگشت خود نخ را 4 تا 5 بار بالا و پائین بکشید. پس از تمیز نمودن دندان اول، نخ را به دندان دوم تکیه دهید و همین حرکت را تکرار نمائید.

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی

 

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه

جراحی لثه

سوالات رایج در مورد ایمپلنت

سوالات-مربوط-به-ایمپلنت

ما متخصص ایمپلنت هستیم

ما متخصص ایمپلنت هستیم

متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت

تصور کنید از شروع درمان ایمپنت تا پایان درمان ایمپلنت با شما هستیم
استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت ، تیم پزشکی با تجربه و متخصص ، فضای بهداشتی با استانداردهای بین المللی ، تیم پروتز دندان ، مجهز به دستگاه های حرفه ای جراحی معمولا اگر همه شرایط انجام یک ایمپلنت خوب وجود داشته باشد ، دسترسی داشتن به یک متخصص ایمپلنت خوب و عالی نیز می تواند تا حد زیادی بهترین تجربه ممکن را از داشتن ایمپلنت فراهم سازد ، یک متخصص ایمپلنت خوب با توجه به طرح درمان شما بهترین تجربه را برای شما به وجود می آورد. همچنین استفاده از مواد درجه یک و برند های مطرح ایمپلنت می تواند خیال شما را از هر جهت آسوده کند. در واقع ما در کار خود بهترین هستیم

دکتر محمدرضا امجدی

دکتر محمدرضا امجدی

متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت

دکتر محمدرضا امجدی فارغ التحصیل رشته جراحی لثه و کاشت ایمپلنت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، دارای دانشنامه ممتاز تخصصی و با تجربه بیش از ده سال در زمینه درمان های ایمپلنت و زیبائی، خاطره ای خوب و منحصر به فرد برای بازگرداندن زیبایی و قدرت جویدن به شما می دهد.

میزان رضایت بیماران از کاشت ایمپلنت

آیا بیماران تاثیر کاشت ایمپلنت را قبول دارند؟

با نظر بیمارانی که کاشت ایمپلنت را تجربه کرده اند آشنا شوید

90%

راضی

7%

رضایت نسبی

3%

ناراضی

نمونه کارهای انجام شده


کاشت ایمپلنت فک بالا

کاشت ایمپلنت فک بالا

ایمپلنت روشی جهت جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته است.

کاشت ایمپلنت هر دوفک بالا و پایین

کاشت ایمپلنت هر دوفک بالا و پایین

ایمپلنت روشی جهت جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته است.

تاثیر ایمپلنت در زیبایی صورت

تاثیر ایمپلنت در زیبایی صورت

با کاشت ایمپلنت زیبایی را به صورتتان هدیه دهید