16 سوال رایج هنگام کاشت ایمپلنت


 16 سوال رایج هنگام کاشت ایمپلنت

 16 سوال رایج هنگام کاشت ایمپلنت

با توجه به سال ها تجربه کاری و تخصصی در کاشت ایمپلنت اصفهان در این مقاله سوالات رایجی که در خصوص کاشت ایمپلنت در اصفهان از ما پرسیده اند را در مقاله ای با عنوان سوالات رایج هنگام کاشت ایمپلنت در اختیار شما قرار داده شده است.

فهرست سوالات

ایمپلنت چیست؟

 • محدودیت سنی کاشت ایمپلنت

 • عفونت دهان در هنگام کاشت ایمپلنت

 • مراقبت های کاشت ایمپلنت

 • عدم آسیب رساندن ایمپلنت به استخوان فک

 • درد کاشت ایمپلنت دندان

 • عدم آسیب رساندن ایمپلنت به استخوان فک

 • مراقبت های کاشت ایمپلنت

 • درد کاشت ایمپلنت دندان

 • جراحی ایمپلنت را می‌توان همزمان با کشیدن دندان انجام داد

 • قرار دادن دندان روی ایمپلنت کمی زمان بر است

 • چگونه جای خالی ایمپلنت را موقتا پر کنیم

 • نیاز به جراحی سینوس فک

 • سینوس لیفت

 • مزایای سینوس لیفت 

 • جراحی ایمپلنت برای چه کسانی نباید انجام شود؟

 • ریکاوری ایمپلنت

 • شایعات ایمپلنت

 • قیمت ایمپلنت

جایگزین دندان از دست رفته چیست ؟ با پیشرفت علم دندان پزشکی راهکار های مختلفی برای درمان این دندان ها اختراع شده که بروز ترین  آنها ایمپلنت است. امروزه ایمپلنت توسط پزشکان توصیه می شود و بهتربن درمان برای دندان های از دست رفته می باشد.

ایمپلنت چیست؟

 ساختمان دندان متشکل از دو بخش ریشه و تاج است که تاج بر روی ریشه قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده ی ایمپلنت تیتانیوم است که فلزی خنثی بوده و با بدن سازگاری دارد، ساخته شده . به همین دلیل بدن آن را به عنوان یک غیر خودی تشخیص نمی دهد .

اولین باری که این فلز در علم پزشکی به کار برده شده ، دهه پنجاه میلادی  در پای افرادی که استخوان آنها آسیب دیده بود استفاده می شد. در سال ۱۹۵۲ نظریه کاربرد آن در استخوان فک توسط  دانشمندی به نام اینگوار برنمارک ارائه شد و آن را ایمپلنت نامید و نخستین ایمپلنت‌ها در سال ۱۹۶۵ ساخته شد.

نمونه کار بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان | دکتر محمدرضا امجدی | ایمپلنت اصفهان

محدودیت سنی کاشت ایمپلنت

در کاشت ایمپلنت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. هر فردی که به سن رشد رسیده باشد و توانایی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند میتواند از این روش درمانی برای جیگزینی دندانهای از دست رفته خود استفاده کند.

اگر کودکی پس از رویش دندان های دایمی یک یا چند دندان خود را بر اثر حادثه ای از دست داده باشد پس از 16 سالگی می تواند برای جایگزینی دندانهای  خود به روش ایمپلنت مراجعه کند. حتی کسانی که به علت بالا رفتن سن ، دندانهایشان پوسیده شده و از دست رفته و همچنین کسانی که قبلا دندانی را کشیده اند و الان قصد پرکردن جای خالی آن را دارند ایمپلنت بهترین گزینه است .

عفونت دهان در هنگام کاشت ایمپلنت

فردی که به عفونت دهان و دندان مبتلا باشد نمی تواند از ایمپلنت استفاده کند. ابتدا باید قبل از جراحی ایمپلنت عفونت را برطرف کند و سپس به کاشت دندان ایمپلنت اقدام کند. اگر دندانها عفونت داشته باشند ، و دندان کاشته شود،نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه باعث پس زده شدن ایمپلنت میگردد .تمام زحمات و هزینه ها به هدر خواهد رفت.

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان|بهترین ایمپلنت اصفهان|بهترین متخصص لثه اصفهان_دکترمحمدرضا امجدی|

مراقبت های کاشت ایمپلنت

همان گونه که از دندانهای طبیعی مراقبت می شود، ایمپلنت هم به مراقبت نیاز دارد.بهترین روش برای نگهداری ایمپلنت به نحو احسنت ، روزی سه بار مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و همچنین استفاده از دهان شویه هایی که توسط پزشک توصیه می شود است. باید توجه داشت که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باعث بروز مشکلاتی میشود. یکی از این مشکلات که به وجود می آید ، ایجاد عفونت موضعی است. بنابراین عدم بهداشت دهان و دندان یکی از جدی ترین خطرات نگرفتن یا به اصطلاح پس زدن ایمپلنت می باشد .

عدم آسیب رساندن ایمپلنت به استخوان فک

همانطور که در اول مقاله گفته شد، ایمپلنت از جنس تیتانیوم می باشد . این فلز کاملا خنثی است و بدن هیچ گونه واکنش منفی به آن نخواهد داشت . باطراحی که بر روی آن شده ،جذب استخوان فک می شود. ایمپلنت از ادامه تحلیل استخوان فک جلوگیری می کند و در استخوان هیچ واکنشی ندارد مگر در شرایط خیلی نادر.

درد کاشت ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت در محیط استریل انجام می‌شود و نسبت به دیگر جراحی‌های دهان و دندان کاملا بدون درد و ناراحتی است و اگر دستورات پزشک رعایت شود این جراحی به راحتی انجام می‌شود.

جراحی ایمپلنت را می‌توان همزمان با کشیدن دندان انجام داد

اگر دندانی که نشود نگهداری یا ترمیم  کرد ، برای ایمپلنت کشیده می شود . بعد از دو تا سه ماه ،مرحله استخوان سازی شروع شده . اما در برخی شرایط دندان پزشک تشخیصش بر این است که ریشه دچار عفونت فعال نیست و می توان همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت انجام شود. . در این روش بی‌حسی و جراحی در یک مرحله انجام می‌شود و زمان درمان طولانی نمی‌شود.

قرار دادن دندان روی ایمپلنت کمی زمان بر است

زمانی که ایمپلنت در دهان قرار داده شد برای شکل گیری استخوان های اطراف ایمپلنت ۲ تا ۴ ماه یا حتی در برخی مواقع ۶ ماه زمان لازم است. اما با توجه به شرایط ممکن است در برخی افراد که استخوان فک مناسبی داشته باشند روکش موقت یا دائم همزمان با ایمپلنت دندان قرار داده شود.

چگونه جای خالی ایمپلنت را موقتا پر کنیم

اگر با ظاهر ناخوشایند جای خالی دندانتان در مدتی که ایمپلنت باید جوش بخورد مشکل دارید،می توانید از دندانپزشک بخواهید تا یک تاج موقت روی پایه ایمپلنت سوار کند. به این ترتیب محل کاشت ایمپلنت خالی باقی نمی ماند. سوار کردن تاج دندان موقتی ،این مزیت را دارد که ذرات غذایی در محل خالی تجمع نمی یابند و از ایجاد عفونت جلوگیری می کند. البته معمولاً پس از کاشت ایمپلنت یک هیلینگ کپ در محل عمل جراحی قرار داده می شود. این پروتز موقتی بسیار کوچکتر از دندان شما است چون پایه ایمپلنت هنوز آمادگی کامل برای تحمل کردن وزن تاج دندان مصنوعی اصلی را ندارد.

نیاز به جراحی سینوس فک

افرادی که زمان زیادی از کشیدن دندان های جلویی فک بالایشان می گذرد به دلیل اینکه سینوس استخوان فک بالا درون استخوان گسترش یافته و استخوان کافی برای قرر دادن ایمپلنت ندارند بنابراین لازم است قبل از کاشت دندان استخوان فک ترمیم شود. پس از ترمیم یا ۴ ماه پس از ترمیم  می توان ایمپلنت را قرار داد.

سینوس لیفت

عمل سینوس لیفت زمانی انجام می‌شود که استخوان کافی در فک بالایی وجود نداشته باشد یا سینوس‌ها بسیار به فک نزدیک بوده و مانع کاشت ایمپلنت شوند.

خیلی از مراجعانی که دندان‌های فک بالایی، مخصوصا دندان‌های آسیاب و پشتی را از دست داده‌اند، استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت دندان را ندارند. معمولا به دلیل آناتومی جمجمه فک بالایی استخوان کمتری از فک پایینی دارد.

بیماری لثه که موجب از دست دادن استخوان شده است.

از دست دادن دندان‌ها ممکن است باعث تضعیف استخوان فک شود. با از دست دادن دندان، استخوان شروع به جذب و جمع شدن در بدن می‌کند و با گذشت مدتی طولانی باعث ضعیف شدن استخوان و عدم امکان کاشت ایمپلنت بدون عمل سینوس لیفت می‌شود.

ممکن است فاصله سینوس آرواره‌ای و استخوان فک بالایی بسیار نزدیک باش

مزایای سینوس لیفت 

نشان داده شده که سینوس لیفت سبب افزایش شانس فرد برای داشتن ایمپلنت موفقیت آمیزی که تا سال ها دوام دارد. باشد. بعضی از افراد در طی انجام سینوس لیفت کمی اذیت می شوند.

جراحی ایمپلنت برای چه کسانی نباید انجام شود؟

جراحی ایمپلنت در اغلب افراد قابل انجام است و محدودیت ندارد مگر در مواقع بسیار کم مثل بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و بیمارانی که تحت رادیوتراپی هستند  و بیمارانی که  مدت طولانی تحت درمان بیس فسفونات بوده اند. تجویز ایمپلنت برای این افراد به تشخیص پزشک بستگی دارد.

ریکاوری ایمپلنت

در برخی افراد بافتهای استخوانی و بافت لثه اطراف محل کاشت ایمپلنت سریع‌تر بهبود یافته و استخوان فرد به سرعت با پایه ایمپلنت جوش می‌خورد. در نتیجه طی چند ماه شرایط دهان و دندان برای سوار کردن پروتز دندان مصنوعی آماده است. در صورتی که مشکلاتی مانند دیابت، سیگار کشیدن، بیماری های سیستم ایمنی و غیره را داشته باشید؛ ممکن است زمان بهبود و ریکاوری شما بیش از حالت عادی طول بکشد و حتی پس از 6 ماه نیز پایه ایمپلنت آمادگی لازم برای تحمل بار وارد شده از طرف تاج دندان را نداشته باشد. ایمپلنتولوژیست با بررسی تمامی شرایط تنها زمانی تاج دندان مصنوعی را روی ایمپلنت قرار می دهد که از موفقیت کاشت آن اطمینان کامل حاصل کند.

در هر صورت چند ماه باید بگذرد تا دندانپزشک تشخیص دهد که فرایند اسئواینتگریشن به طور کامل انجام گرفته است. طی انجام این فرآیند، ایمپلنت به طور کامل جوش خورده و استحکام کافی برای حمایت از پروتز دندان مصنوعی را ایجاد می کند. پس از تکمیل این فرآیند دندانپزشک تاج دندان دائمی را روی پایین نصب کرده و بیمار می تواند باقی عمر خود را را از زیبایی و عملکرد ایمپلنت دندان لذت ببرد.

بنابراین زمان مورد نیاز بین عمل جراحی دندان و کاشته سوار کردن تاج دندان به عوامل زیر بستگی دارد:

سرعتی که بافت‌های دهان بهبود می‌یابد

سلامت عمومی بدن و سرعت ریکاوری بدن 

تعداد ایمپلنت های دندانی که باید کاشته شود

محل کاشت ایمپلنت های دندان

 

شایعات ایمپلنت

در رابطه با جراحی ایمپلنت شایعات زیادی از مردم شنیده می‌شود، مانند: بعد از جراحی ایمپلنت سرتان را نباید خم کنید، بعد از جراحی ایمپلنت نباید سرما بخورید، قرار دادن ایمپلنت در دهان باعث ایجاد عفونت می‌شود و بسیاری از شایعات دیگر. که باید گفت این باورهای غلط هیچ گونه توجیه علمی ندارد و تنها شایعاتی بیش نیست.بهتر است قبل از جراحی ایمپلنت با پزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا شک و تردیدها از بین برود.

دکترعلیرضا امجدی|بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان|ایمپلنت اصفهان|متخصص لثه اصفهان

قیمت ایمپلنت

قیمت درمان ایمپلنت دندان را چندین فاکتور تعیین می‌کند:

– قیمت فیکسچر ایمپلنت مصرفی

– قیمت هیلینگ و ایمپرشن کوپینگ

– نوع اباتمنت مصرفی که مستقیم یا زاویه دار باشند یا اساسا با cadcam و با طراحی کامپیوتری خاص هر فرد ساخته شود

– نوع پروتز و روکشی که روی ایمپلنت قرار داده می‌شود فلز دار باشد یا از جنس زیرکونیا و یا اینکه با اسکن سه بعدی ۳shape وبا cadcam ساخته شود.

– دستمزد متخصص ایمپلنت بسته به مهارت و سابقه کار

– تجهیزات کلینیک و استریلیزاسیون و مواد مصرفی

از جمله سوالاتی که اغلب افراد درباره ایمپلنت دندان می‌پرسند قیمت ایمپلنت دندان است و باید گفت هزینه ایمپلنت با توجه به اینکه شرایط بیماران متفاوت است در افراد و دندان‌های مختلف قیمت ایمپلنت نیز متفاوت است. اما علاوه بر شرایط بیماران فاکتورهای دیگری نیز بر قیمت ایمپلنت موثر است مثل برند ایمپلنت و ایمپلنت‌هایی که کیفیت پایین‌تر دارند مثل ایمپلنت‌های چینی و پاکستانی ارزان‌تر از برندهای دیگر است.

 

 

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی

 

ما متخصص ایمپلنت هستیم

ما متخصص ایمپلنت هستیم

متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت

تصور کنید از شروع درمان ایمپنت تا پایان درمان ایمپلنت با شما هستیم
استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت ، تیم پزشکی با تجربه و متخصص ، فضای بهداشتی با استانداردهای بین المللی ، تیم پروتز دندان ، مجهز به دستگاه های حرفه ای جراحی معمولا اگر همه شرایط انجام یک ایمپلنت خوب وجود داشته باشد ، دسترسی داشتن به یک متخصص ایمپلنت خوب و عالی نیز می تواند تا حد زیادی بهترین تجربه ممکن را از داشتن ایمپلنت فراهم سازد ، یک متخصص ایمپلنت خوب با توجه به طرح درمان شما بهترین تجربه را برای شما به وجود می آورد. همچنین استفاده از مواد درجه یک و برند های مطرح ایمپلنت می تواند خیال شما را از هر جهت آسوده کند. در واقع ما در کار خود بهترین هستیم

دکتر محمدرضا امجدی

دکتر محمدرضا امجدی

متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت

دکتر محمدرضا امجدی فارغ التحصیل رشته جراحی لثه و کاشت ایمپلنت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، دارای دانشنامه ممتاز تخصصی و با تجربه بیش از ده سال در زمینه درمان های ایمپلنت و زیبائی، خاطره ای خوب و منحصر به فرد برای بازگرداندن زیبایی و قدرت جویدن به شما می دهد.

میزان رضایت بیماران از کاشت ایمپلنت

آیا بیماران تاثیر کاشت ایمپلنت را قبول دارند؟

با نظر بیمارانی که کاشت ایمپلنت را تجربه کرده اند آشنا شوید

90%

راضی

7%

رضایت نسبی

3%

ناراضی

نمونه کارهای انجام شده


کاشت ایمپلنت فک بالا

کاشت ایمپلنت فک بالا

ایمپلنت روشی جهت جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته است.

کاشت ایمپلنت هر دوفک بالا و پایین

کاشت ایمپلنت هر دوفک بالا و پایین

ایمپلنت روشی جهت جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته است.

تاثیر ایمپلنت در زیبایی صورت

تاثیر ایمپلنت در زیبایی صورت

با کاشت ایمپلنت زیبایی را به صورتتان هدیه دهید