جراحی لثه و انواع آن


همه‌ی ما خواستار داشتن دندان‌های سالم و زیبا هستیم. اما در کنار سلامت و زیبایی دندان‌ها، سلامت و فرم لثه‌ها نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در این مقاله با انواع جراحی لثه آشنا خواهید شد.

اگر زیباترین دندان‌ها با لثه‌ای بیمار و عفونی احاطه شوند نه ‌تنها لبخند زیبایی نمی‌سازند بلکه به دلیل عفونت لثه یا تحلیل رفتن آن جلوه خود را نیز از دست داده و صاحب چنین دندان و لثه‌ای قطعا لبخند زیبایی نخواهد داشت.

ویژگی های یک لثه ی سالم چیست؟

صورتی رنگ

سفت و محکم و چسبیده به استخوان زیرین

شبیه پوست پرتقال و دانه‌دانه

فاقد تورم، قرمزی و خونریزی

لثه ی خراب چه علائمی دارد؟

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا خوردن مواد خوراکی سخت مانند سیب یا هویج

جدا شدن لثه از دندان

بو و طعم بد دهان

لقی دندان‌ها

حرکت و چرخش دندان از محل اولیه خود

گیر کردن غذا

علت های خرابی لثه

سیگار کشیدن

بهتر است بدانید که سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های ریسک تاثیرگذار بر ابتلا به بیماری‌های لثه است. علاوه بر این، سیگار کشیدن می‌تواند احتمال درمان موفقیت آمیز بیماری را از بین ببرد.

تغییرات هورمونی خانم‌ها

تغییرات هورمونی باعث حساس‌تر شدن لثه‌ها و افزایش احتمال ابتلا به ژنژیویت می‌شوند.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت در معرض ریسک بالاتر تشکیل عفونت‌ها هستند که این شرایط شامل ابتلا به بیماری لثه است و ممکن است برای درمان این بیماری‌ها نیاز به جراحی لثه باشد.

جراحی لثه

مصرف دارو

صد‌ها قلم از دارو‌های تجویز شده توسط پزشکان و دارو‌هایی که امکان تهیه آن‌ها از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک وجود دارد، در عمل می‌توانند ترشح بزاق در دهان را کاهش دهند. بزاق نقش حفاظت از دهان را بر عهده دارد. بدون ترشح بزاق به مقدار کافی، دهان فرد مستعد ابتلا به عفونت‌هایی مثل بیماری لثه خواهد شد. علاوه بر این مصرف بعضی دارو‌ها می‌تواند باعث رشد غیر عادی بافت لثه شود و به این ترتیب تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها دشوار می‌گردد.

ژنتیک

بعضی افراد به صورت ژنتیک مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه هستند و بیشتر از سایرین به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند و نیاز به جراحلی لثه پیدا می‌کنند.

درمان بیماری لثه

زمانی که بیمار دچار بیماری لثه می‌شود، ابتدا به درمان‌ها و ترمیم‌های بدون جراحی روی می‌آورد. اما اکثر بیماری‌های لثه به دلیل عفونت و التهاب زیاد، احتیاج به جراحی دارند. جراحی لثه به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

انواع جراحی لثه

1-جراحی فلاپ لثه

چه مواقعی و چگونه این جراحی انجام می شود؟

درر صورتی که عمق پاکت‌های تشکیل شده بر روی خط لثه بزرگتر از ۵ میلی متر باشد، متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست) از این روش جراحی لثه برای کاهش پاکت‌های پریودنتال استفاده می‌کند.

پزشک متخصص شکاف‌هایی در بافت لثه به منظور جدا کردن لثه از دندان‌ها ایجاد می‌کند و از طریق این شکاف‌ها ابزار‌های تمیز کردن عمقی را به همراه ابزار‌های جرم گیری مافوق صوت و نیز ابزار‌های دستی به منظور پاک کردن جرم، پلاک و زیست لایه‌های تشکیل شده زیر پاکت‌ها به محل وارد می‌کند.

2-جراحی لثه برداری

در این روش جراحی لثه برای برداشتن بافت لثه اضافی که ممکن است بر روی دندان‌ها رشد کرده باشد به منظور دسترسی بهتر برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.

هنگام جراحی لثه، متخصص پریودنتیست بافت لثه بیمار را بی حس کرده و در آن برش‌های لازم را ایجاد میکند. به این ترتیب می‌توان بافت لثه اضافی تشکیل شده در دهان را حذف کرد.

جراحی لثه بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان

3-جراحی ترمیم پلاستیک لثه

این نوع از جراحی لثه برای تغییر شکل بافت سالم لثه اطراف دندان‌ها و ایجاد ظاهر بهتر برای آن‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که فرد دچار عقب رفتگی لثه شده و لثه‌های وی از روی دندان کنار رفته باشد، از روش جراحی ترمیم پلاستیک لثه برای وی استفاده می‌شود.

در جراحی لثه می‌توان از پیوند لثه با استفاده از بافت سقف دهان (که در اصطلاح به آن گرافت گفته می‌شود) در محل‌های لازم و در ادامه بخیه زدن این بافت به هر دو طرف دندان‌ها در مواردی که لثه دچار عقب رفتگی شده استفاده کرد. هنگام استفاده از روش پیوند بافت نرم در عمل جراحی لثه، متخصص بیماری‌های لثه می‌تواند از لیزر به عنوان یک تکنیک دارای حداقل سطح تهاجم برای ایجاد پوشش بر روی ریشه‌های بی حفاظ دندان‌ها بهره گیرد.

4-جراحی پیوند لثه

در مواردی که به انجام جراحی لثه نیاز باشد، بافت لثه تحلیل رفته است و به همین خاطر دیگر نمی‌تواند کل ریشه دندان را بپوشاند یا به میزان کافی برای گرفتن و نگه داشتن دندان در جای خود قدرت ندارد. در اینگونه مواقع دندان‌ها ممکن است در جای خود سست شده و هدف از عمل جراحی لثه تجدید ساختار بافت لثه تحلیل رفته، افزایش طول تاج و حفظ ساختار آن است.

در این نوع از جراحی لثه با استفاده از یک روش به نام جراحی فلپ پریودنتال، دکتر جراح لثه بخش‌های نیازمند ترمیم لثه‌ها را بریده و لایه رویی لثه را بر می‌گرداند. سپس به تمیز کردن عمیق بخش‌های آسیب دیده و درمان با استفاده از دارو‌های ضد باکتری می‌پردازد.

 

لثه‌های تحلیل رفته، راه را برای ایجاد پلاک یا باکتری بر روی دندان باز می‌کنند و باعث تشکیل کیسه‌های مایع بین دندان‌ها و لثه‌ها می‌شوند. به همین دلیل، بدن، سلول‌های سفید را برای مبارزه با عفونت ایجاد شده به محل ارسال می‌کند و این مبارزه طبیعی اغلب باعث از بین رفتن استخوان و بافت دارای عفونت می‌شود.

 

تمیز کردن کیسه‌های ایجاد شده این امکان را فراهم می‌کند که لثه‌ها برای انجام عملیات ترمیم آماده شوند. معمولاً برای انجام عمل جراحی افزایش طول تاج لثه از بی حسی موضعی یا بی هوشی استفاده می‌شود و پزشک احتمالاً به شما توصیه می‌کند از مسکن‌ها برای کاهش درد قبل از عمل جراحی لثه و پس از آن استفاده کنید.

5- جراحی زیبایی لثه

از این نوع عمل جراحی لثه برای تغیر شکل لثه و به عبارتی لبخند لثه‌ای که بهتر به نظر بیاید استفاده می‌شود. در فردی که دندان‌ها پس رفته و بافت لثه به طرف دور از دندان تحت فشار قرار گرفته می‌تواند این عمل جراحی لثه را انجام دهد.

در این نوع جراحی از سقف دهان، نمونه‌ای مناسب گرفته می‌شود و به لثه‌ی آسیب‌دیده پیوند زده می‌شود.

قبل از جراحی لثه

قبل از هر عمل جراحی لثه، شما یک بی حس کننده موضعی دریافت خواهید کرد.

همچنین، پریودنتیست (و یا متخصص بهداشت دندان) دندان‌های شما را تمیز می‌کند. شما باید از دندان پزشک خود راجع به هر دارو و بیماری‌های مزمن که ممکن است عمل جراحی لثه را تحت تاثیر قرار دهد بپرسید.

پس از عمل جراحی لثه

پس از اتمام عمل جراحی لثه، جراح لثه را بخیه میزند بخیه ممکن است خود بخود حذف شود یا برای برداشتن آن ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی به دندانپزشک مراجعه کنید. جراح نیز ممکن است پانسمان جراحی خاص به نام بسته پریودنتال بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهد.

جراحی لثه بهترین متخصص ایملنت اصفهان

بعد از جراحی لثه چه بخوریم؟

اصولا در حالتی که قوه جویدن به صورت موقتی دچار مشکل شده است،باید از مواد غذایی استفاده کرد که نیاز به جویدن نداشته باشند.در این حالت آب و مایعات بهترین گزینه است.بهترین گزینه های مصرفی می تواند آب سبزیجات تازه،دوغ،شیر،آب میوه جات طبیعی (ترجیحا غیر ترش)،ماست و غیره باشد.همچنین از  انواع سوپ ها استفاده کنید.

 

به علت وجود سبزیجات،قلات و پروتئین در سوپ،این غذا برای بعد از عمل جراحی لثه بسیار مناسب است.

 

آیا جراحی لثه درد دارد؟

اکثر مردم بعد از عمل جراحی لثه یک درد خفیف تا متوسط دارند که با مسکن قابل درمان است.

اگر منطقه جراحی شده متورم شده است از بسته یخ استفاده کنید.

اگر پریودنتیست شما برای شما انتی بیوتیک تجویز کرده است با دقت به دستورالعمل عمل کنید.

در برخی افراد خطر خونریزی لثه و تورم لثه بعد از عمل جراحی لثه وجود دارد، اگر شما این مشکلات را تجربه کردید بلافاصله با پریودنتیست خود در میان بگذارید.

هزینه عمل جراحی لثه

هزینه جراحی لثه بستگی به میزان پیشرفت بیماری شما، نوع جراحی و پزشک معالج دارد. تعداد جلسات لازم جراحی لثه برای هر فرد متفاوت بوده.

مراقبت های بعد از جراحی لثه

بعد از تمام شدن بی‌حسی، در صورت احساس درد غیر قابل‌تحمل می‌توانید استامینوفن مصرف کنید اما مصرف داروهای مسکن ضدالتهابی مثل آسپرین و بروفن که خاصیت ضد انعقادی دارند توصیه نمی‌شود.

 

برای کاهش تورم صورت در 24 ساعت اول، استفاده از کیسه آب یخ می‌تواند مفید باشد، این کیسه را از بیرون دهان و به فاصله ده دقیقه یک‌بار استفاده کنید اما در صورت ادامه پیدا کردن تورم یا ایجاد عفونت آن را جدی بگیرید.

 

همچنین تا چند روز از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و حمام آب گرم خودداری کنید.

 

 

ممکن است بیمار در روز جراحی با ضعف، تب و لرز خفیف روبه‌رو شود یا خروج مقداری خونابه در 4_5 ساعت اولیه را مشاهده کند که همه اینها طبیعی است و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

 

در روز جراحی از غذاهای مایع و سرد استفاده کنید و از روز دوم مصرف مواد غذایی نرم و جویدن با طرف دیگر فک که پانسمان ندارد را در دستور کار خود قرار دهید، همچنین خوردن مایعات یا میوه‌های ترش‌مزه مضر هستند زیرا باعث تحریک لثه یا دندان و بروز درد می‌شوند.

 

در روز اول استفاده از مسواک یا دهان‌شویه توصیه نمی‌شود اما از روز بعد می‌توانید با استفاده از آب‌نمک رقیق ولرم روزانه چند بار دهان را شستشو دهید اما باید دقت کرد این کار به‌ آرامی و بدون پمپاژ نمودن انجام شود.

ما متخصص ایمپلنت هستیم

ما متخصص ایمپلنت هستیم

متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت

تصور کنید از شروع درمان ایمپنت تا پایان درمان ایمپلنت با شما هستیم
استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت ، تیم پزشکی با تجربه و متخصص ، فضای بهداشتی با استانداردهای بین المللی ، تیم پروتز دندان ، مجهز به دستگاه های حرفه ای جراحی معمولا اگر همه شرایط انجام یک ایمپلنت خوب وجود داشته باشد ، دسترسی داشتن به یک متخصص ایمپلنت خوب و عالی نیز می تواند تا حد زیادی بهترین تجربه ممکن را از داشتن ایمپلنت فراهم سازد ، یک متخصص ایمپلنت خوب با توجه به طرح درمان شما بهترین تجربه را برای شما به وجود می آورد. همچنین استفاده از مواد درجه یک و برند های مطرح ایمپلنت می تواند خیال شما را از هر جهت آسوده کند. در واقع ما در کار خود بهترین هستیم

دکتر محمدرضا امجدی

دکتر محمدرضا امجدی

متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت

دکتر محمدرضا امجدی فارغ التحصیل رشته جراحی لثه و کاشت ایمپلنت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، دارای دانشنامه ممتاز تخصصی و با تجربه بیش از ده سال در زمینه درمان های ایمپلنت و زیبائی، خاطره ای خوب و منحصر به فرد برای بازگرداندن زیبایی و قدرت جویدن به شما می دهد.

میزان رضایت بیماران از کاشت ایمپلنت

آیا بیماران تاثیر کاشت ایمپلنت را قبول دارند؟

با نظر بیمارانی که کاشت ایمپلنت را تجربه کرده اند آشنا شوید

90%

راضی

7%

رضایت نسبی

3%

ناراضی

نمونه کارهای انجام شده


کاشت ایمپلنت فک بالا

کاشت ایمپلنت فک بالا

ایمپلنت روشی جهت جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته است.

کاشت ایمپلنت هر دوفک بالا و پایین

کاشت ایمپلنت هر دوفک بالا و پایین

ایمپلنت روشی جهت جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته است.

تاثیر ایمپلنت در زیبایی صورت

تاثیر ایمپلنت در زیبایی صورت

با کاشت ایمپلنت زیبایی را به صورتتان هدیه دهید